Jednoduchá sestava na uvolnění ramen a krční páteře

Někdy stačí pár správných cviků, protažení tam kde je to zrovna potřeba a člověk se cítí mnohem lépe. Včera odpoledne jsem cítila, že mám náběh na pořádnou bolest hlavy nebo jak by se lidově dalo říct na migrénu. Tahaly mě oči, začínaly sviravé bolesti ve spáncích a cítila jsem, že mi tuhnou svaly v zátylku a ramenou. Mé tělo mi vysílalo signály, že jestli si brzo nelehnu a nezavřu se do tmavé ložníce odmítne se mnou spolupracovat. Jenže, když jsem sama se dvěmi dětmi, zalézt na celé odpoledne do postele není jedna z dostupných možností. Lékům se vžycky snažím vyhnout a když je to možné hledám pomoc v pohybu. Tahle sestava na uvolnění ramen a krku mi pomohla. Ne, že by mě úplě zbavila bolesti hlavy, ale stačilo to na to, abych v pohodě zvládla fungovat celé odpoledne a večer se z toho mohla pořádně vyspat. 

Tenzní bolest hlavy nebo migréna

Tenzní bolest hlavy je často zaměňována za migrénu. Její příčiny, symptomy a léčba se, ale liší. Mé symptomy odpovídaly tenzní bolesti hlavy a ne doopravdické migréně. Tupá, svírává a oboustranná bolest v oblasti spánků a záhlaví doprovázená ztuhlostí šíjových, krčních a trapézových svalů jsou příznaky tenzní bolesti hlavy. Zatímco migréna se většinou projevuje jednostraně a je doprovázená citlivosti na světlo a zvracením. Pokud máte dlouhodobé problémy nebo si nejste jistí zda trpíte tenzními bolestmy hlavy nebo migrénou vyhledejte pomoc odborníka. 

Blolest hlavy je často doprovázená napětím ve svalech a skalpu a v mnohých případech je i její příčinou. 

Houpání paží

Pravidelný, rytmický pohyb má uklidňující účinky a pomůže uvolnit svaly a tkáně okolo ramenního kloubu. 

Postavte se pohodlně s nohama mírně od sebe a pomalu začněte houpat pažemi zepředu dozadu. Kousek po kousku zvětšujte rozsah pohybu, ale tak, aby pohyb paží byl uklidňující a příjemný. 

U pohybu setrvejte aspoň 30 sekund, ale i klidně mnohem déle. Cílem je uvolnit ramena a naladit se do pohybu vašeho těla.

Zvedání paží s nádechem

Tento cvik zlepšuje koordinaci dechu a pohybu a dále napomáhá k uvolnění ztuhlých svalů okolo rameního kloubu. 

Tento cvik můžete dělat ve stoji ale i v sedě na židli. S nádechem zvedněte paže. Nemusíte je dávat až nad hlavu, stačí jen tak daleko, aby jste se nemuseli prohnout v bedrech a vystrčit hrudník. Pohyb by měl vycházet jen z rameního kloubu a páteř by měla být stabiliní. S výdechem dejte paže zpátky podél těla. Pohyb dělejte pomalu a soustřeďte se na kooordinaci dechu a pohybu. 

Zopakujte pohyb několikrát. Na počtu vlastně ani tak nezáleží, důležité je, že dokážete pohyb procítit a pomalu se vám prohloubí a zklidní dech

Rytmická rotace trupu

Podobně jako houpání páží, pomalý rytmický pohyb do rotace navodí pocit uklidnění a relaxace. Rotace také uvolní tkáně a svaly hrudní páteře a pomůže zhybnit tuto oblast. 

Tento cvik je lepší provádět ve stoji s mírně rozkročenýma nohama. Začněne s otáčením trupu z jedné strany na druhou. Veďte pohyb ramenem a paže nechte volně pohupovat ze strany na stranu. Hlavu otáčejte společně s trupem, ale pokud vám to není příjemné dívejte se před sebe a nechte otáčet jen tělo. Postupně zvyšujte tempo a uvolněné paže nechte narážet do stran vašeho těla. 

Protažení trapézového svaly

V trapézovém svalu 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *